Pomoc na drodze 24h:
+48 501 129 122
Infolinia
801 129 122
ul. Tadeusza Gajcego 2,
60-461 Poznań
Pojazd zastępczy na czas naprawy

Oferta firmy Carway obejmuje między innymi usługę wypożyczenia auta zastępczego na czas naprawy. Są to przede wszystkim sytuacje związane z przepisami prawnymi, dotyczącymi możliwości korzystania z pojazdu zastępczego. Coraz lepsza znajomość społeczna tych regulacji sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na samochody zastępcze.

Jakie okoliczności upoważniają do ubiegania się o samochód zastępczy? Jeśli przykładowo:

  • prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz firmowe auto
  • dojeżdżasz do pracy lub na rehabilitację, a wykorzystywany do tych celów samochód został uszkodzony w trakcie kolizji
  • wina zdarzenia, w którym uległ uszkodzeniu Twój samochód leży po stronie innego kierującego,

wówczas masz prawo domagać się od firmy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji pokrycia kosztów związanych z wynajęciem pojazdu zastępczego.

Aby skorzystać z możliwości tj. użytkować za zawrotem kosztów pojazd zastępczy, musisz wywiązać się z pewnych obowiązków. Przede wszystkim warunkiem koniecznym otrzymania zwrotu kosztów jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji poświadczającej, że brak samochodu wywoła straty finansowe, moralne lub zdrowotne.

Ważne przy staraniu się o wynajęcie samochodu zastępczego! W momencie, gdy planujesz wynająć pojazd zastępczy, najpierw powinieneś dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji stosowne oświadczenie, którego treść powinna wyglądać przykładowo tak:

“Dotyczy (nr szkody). Oświadczam, że w związku z uszkodzeniem przez Państwa Klienta mojego samochodu (samochodu należącego do mojej firmy) służącego do pracy / dojazdu do … / prowadzenia działalności / leczenia itp. (podać szczegóły), jestem zmuszony(a) wynająć pojazd zastępczy na czas naprawy. (Tutaj podać krótkie uzasadnienie dlaczego brak samochodu może spowodować straty)."

Pamiętaj, aby zachować podbitą przez firmę ubezpieczeniową (z adnotacją: “Przyjęto dnia") kopię takiego dokumentu. To istotny warunek, aby zacząć użytkować pojazd zastępczy.

Oświadczenie możesz złożyć osobiście, nadać listem poleconym lub wysłać mailem. Jeśli wybierzesz tę trzecią opcję, pamiętaj, aby poprosić o odesłanie potwierdzenia otrzymania wiadomości.

Okres wynajmu powinien opierać się na odpowiedniej argumentacji, dlatego też warto na bieżąco gromadzić dokumentację dotyczącą przebiegu likwidacji szkody (daty zdarzeń, rozmów, interwencji, oględzin, otrzymania dokumentów itp.).

Często firmy ubezpieczeniowe nie informują o przysługującym poszkodowanemu prawie wynajmu samochodu zastępczego lub narzucają z góry określone warunki wypożyczenia auta (tzw. technologiczny czas naprawy, czyli czas trwania wynajmu i wysokość stawek). Pamiętajmy jednak, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ubezpieczyciel nie może narzucić poszkodowanemu obowiązku skorzystania z usług konkretnej firmy, a co za tym idzie – określić wysokość opłaty, za którą zostanie wynajęty samochód zastępczy. Jedynym wymogiem jest wynajęcie pojazdu o tej samej lub podobnej klasie oraz za stawkę, która nie różni się zbytnio od średnich cen rynkowych.

Okres wynajmu warunkują dwie opcje uszkodzeń – szkoda całkowita (samochód udostępniany jest na czas pełnej likwidacji szkody tj. do dnia wypłaty odszkodowania) lub szkoda częściowa (do czasu zakończenia napraw). Technologiczny czas naprawy nie jest tu brany pod uwagę, chyba że serwis naprawczy lub poszkodowany umyślnie opóźnia przebieg naprawy.

CarWay posiada wieloletnie doświadczenie w wynajmowaniu pojazdów zastępczych poszkodowanym. Obsłużyliśmy już dziesiątki tego typu spraw, dzięki czemu działamy skutecznie i szybko. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz z góry opłacić usługę, korzystając z własnych środków. Na podstawie wydanej przez nas faktury, otrzymasz od ubezpieczyciela zwrot kosztów wynajmu.

Honorujemy także opcje wynajmu kredytowego – w takiej sytuacji opłatę za najem reguluje się przed upływem 30 dni od zakończenia eksploatacji pojazdu.

W calu zapewnienia pełnego komfortu obsługi, zapraszamy do korzystania z obsługi naszej kancelarii. Otrzymasz tam pełną pomoc prawną oraz fachowe doradztwo w likwidacji szkody.

Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Dane samochodu uszkodzonego
Prosimy wpisać Państwa dodatkowe oczekiwania co do wyposażenia samochodu lub niestandardowych warunków wynajmu: np. rodzaj silnika, klimatyzacja, GPS, typ nadwozia, lakier metaliczny, radio.: pole do tekstu aby zamieścić ew info odnośnie dodatków itd...
Wskazane w treści formularza dane osobowe użytkownika przetwarzane będą w celu udzielenia użytkownikowi odpowiedzi na zapytanie o ofertę. Administratorem danych użytkownika jest AKM, ul. Tadeusza Gajcego 2, 60-461 Poznań. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści przetwarzanych danych osobowych, prawo do ich poprawiania oraz wniesienia żądania zaprzestania ich przetwarzania.